Zrealizowane dla Marvipol Development osiedle MOKO Botanika w Warszawie otrzymało certyfikat BREEAM na poziomie Very Good. Certyfikacja dotyczy także zrealizowanego w ramach kompleksu MOKO, osiedla Heimstaden Bokserska. Dla generalnego wykonawcy inwestycji, KARMAR S.A., to także wyróżnienie.

Wysoko oceniony został etap realizacji inwestycji, w tym odpowiedzialne zarządzanie budową, gospodarowanie odpadami budowlanymi, wysoki poziom odzysku, efektywność energetyczna czy zastosowanie materiałów odpornych na działanie czynników środowiskowych oraz zabezpieczenia materiałów przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowe punkty dla MOKO przyznane zostały za monitorowanie zużycia wody w cyklu operacyjnym budynków oraz bardzo dobrą lokalizację z dostępem do usług i transportu zbiorowego.

Etap budowy

Na etapie budowy MOKO Botanika zastosowane zostały materiały i rozwiązania mające wpływ na wydajność energetyczną budynków oraz sprzyjające środowisku naturalnemu. Trójwarstwowe okna o podwyższonych parametrach akustycznych i termicznych, drewno z certyfikatem FSC i certyfikowane materiały drewnopodobne. Nadmiarowe ilości mieszanki betonowej zostały zamienione w ażurowe płyty według własnego projektu, które posłużyły do utwardzeń m.in. w ogródkach przynależnych do mieszkań czy czasowej ścieżki dla mieszkańców sąsiednich budynków, na czas budowy. Watro wspomnieć, że energia elektryczna, zasilająca plac budowy pochodziła ze źródeł odnawialnych. Zieleń natomiast nawadniana jest wodą deszczową, gromadzoną w przeznaczonym do tego zbiorniku retencyjnym.

ESG mamy w standardzie

W trakcie budowy, osiedle MOKO Botanika otrzymało wewnętrzny certyfikat Grupy Bouygues – Top Site. Kryteria tego wyróżnienia podkreślają nasze zaangażowanie w działania związane ze zrównoważonym rozwojem i wpisują się w cele #ESG, a są nimi: kwestie BHP, ochrona środowiska naturalnego, jakość oraz odpowiedzialność społeczna. Zespół KARMAR otrzymał 100% punktów realizację we wszystkich kategoriach.

 

Międzynarodowy system certyfikacji budynków BREEAM uwzględnia jakość wykonania, wpływ na środowisko naturalne, a także komfort użytkowania. Jest gwarancją, że budynek został zaprojektowany i wykonany według najlepszych standardów, w sposób zrównoważony.

MOKO Botanika to trzecie osiedle mieszkaniowe, które Karmar zrealizował na zlecenie Marvipol Development. Poprzednimi inwestycjami były: Riviera Park na warszawskiej Białołęce oraz W Apartments na Woli. Obecnie w realizacji są dwa etapy osiedla In Place przy ul. Instalatorów.

Instagram

@foto_karmar