Kluczowe dane

Oddanie do użytku: 2014
Architekci: SCAU
Wykonawca: Bouygues Bâtiment Centre Sud-Est

Parametry obiektu:

liczba miejsc: 67 000

O inwestycji

Na potrzeby EURO 2016 spółka Bouygues Bâtiment Sud-Est dokonała rozbudowy Stade Velodrome – legendarnego stadionu Olympique Marsylia. Ten pełen elegancji obiekt został oddany do użytku w 2014 roku, a jego uniwersalność i wysoka funkcjonalność dorównuje ambicjom Marylii.

Projekt modernizacji zakładał nie tylko odświeżenie i uatrakcyjnienie wyglądu stadionu, ale również stworzenie widzom wygodniejszego zaplecza. Umowa PPP obejmowała również restrukturyzację przyległego stadionu rugby Stade Delort o pojemności 5 000 miejsc oraz program deweloperski dla eko-sąsiedztwa o powierzchni 100 000 m² wokół stadionu. Projekt obejmował budowę 600 doków mieszkalnych, akademiki, centrum medyczne, dwa hotele, kompleks biurowy oraz centrum handlowe Prado, które jest wzorcowym budynkiem w zakresie ochrony środowiska.

Charakterystyczny stalowy dach o masie 6 000 ton jest odłączony od konstrukcji betonowej i stoi na czterech metalowych wspornikach, co samo w sobie jest niezwykłym osiągnięciem inżynieryjnym. Ponadto sam dach nie dość, że chroni widzów przez wiatrem, deszczem i słońcem, to dodatkowo jest tak zaprojektowany, żeby służyć jako bariera dźwiękowa, redukując hałas na korzyść okolicznych mieszkańców.