Gdański Park Naukowo-Technologiczny

Kluczowe dane

Oddanie do użytku: 2014
Architekci: Pracownia Projektowa GEL
Inwestor: Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Parametry obiektu:


Budynek A

kubatura: 60 430 m³
powierzchnia użytkowa: 12 902 m²
powierzchnia zabudowy: 2 465 m²
powierzchnia garaży: 3 198 m²
ilość miejsc garażowych: 105
liczba kondygnacji podziemnych: 1

Budynek B

kubatura: 63 715 m³
powierzchnia użytkowa: 12 830 m²
powierzchnia zabudowy: 2 337 m²
powierzchnia garaży: 3 572 m²
ilość miejsc garażowych: 93
liczba kondygnacji podziemnych: 1

O inwestycji

Gdański Park Naukowo-Technologiczny powstał w 2006 r., kiedy to rozpoczęto adaptację na jego potrzeby Gdańskich Zakładów Graficznych. W kolejnych latach Park był rozbudowywany m.in. z funduszy unijnych przeznaczonych na podniesienie innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki. Dziś Park dysponuje obiektami o łącznej powierzchni 40 tys. m kw. Koszt jego budowy wyniósł w sumie około 150 mln zł.

W Parku istnieje około 80 firm działających głównie w branży nowoczesnych technologii, przede wszystkim w dziedzinach biotechnologii, IT oraz energetyce. Na jego terenie znajdują się też laboratoria, hale produkcyjne i inkubator przedsiębiorczości. Park zapewnia swoim lokatorom usługi administracyjne, prawne, księgowe, doradcze, szkoleniowe, a także zaplecze socjalne w postaci żłobka i przedszkola przyzakładowego. Mają tu też miejsce wydarzenia kulturalne adresowane do mieszkańców Trójmiasta i okolic.

GPN-T nosi imię światowej sławy wirusologa i immunologa polskiego pochodzenia, prof. Hilarego Koprowskiego, odkrywcy szczepionki przeciwko wirusowi polio, wywołującemu chorobę Heinego-Medina. Zmarły w kwietniu 2013 r. uczony pracował i na stałe mieszkał w USA. Gdy Gdański Park Naukowo-Technologiczny we wrześniu 2008 roku otrzymywał jego imię, prof. Koprowski był gościem honorowym uroczystości.

Na terenie Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego mieszczą się laboratoria Zakładów Farmaceutycznych Polpharma S.A. również realizowane przez KARMAR.