Kluczowe dane

Oddanie do użytku: 2018
Architekci: Shigeru Ban & Jean de Gastines
Wykonawca: Bouygues Bâtiment Ile-de-France

Parametry obiektu:

długość: 324 m
wysokość: 45 m
powierzchnia zabudowy: 36 500 m²
ilość miejsc: 6 000 (La Grande Seine) + 1 150 (The Auditorium)
powierzchnia zabudowy: 36 500 m²
powierzchnia paneli fotowoltaicznych:  1 000 m²

O inwestycji

Budując La Seine Musicale Bouygues Bâtiment Ile-de-France tchnął nowe życie w wyspę, która kiedyś była domem dla starej fabryki Renault. Projektując ten imponujący obiekt japoński architekt Shigeru Ban połączył siły z Jeanem de Gastinsem. Rezultatem ich pracy jest budynek kształtem nawiązujący do oceanicznego liniowca, którego zakrzywione linie łączą się z tylnym końcem wyspy Seguin.

Audytorium jest zawieszone nad wodą i składa się z drewnianej ramy zamkniętej w zewnętrznej szklanej warstwie. Konstrukcja została pokryta panelami fotowoltaicznymi o powierzchni 1 000 m², które obracają się z prędkością 5 metrów na minutę. To wyjątkowe dzieło łączy nowoczesny design z podejściem przyjaznym dla środowiska.

Potrzebą stworzenia La Seine Musicale było zapewnienie dostępu do kultury jak największej liczbie osób. Budynek rozciąga się  na 324 metry wzdłuż Sekwany i mieści dwie sale koncertowe. Większa, La Grande Seine, jest dedykowana koncertom, spektaklom teatralnym i baletowym, a w mniejsze Audytorium będę odbywać się kameralne koncerty akustyczne. Oprócz tego została zapewniona przestrzeń na sklepy, restauracje oraz powierzchnie, na których można organizować imprezy firmowe i wystawy.