Kluczowe dane

Oddanie do użytku: 2014
Wykonawca: Bouygues Construction

Parametry obiektu:

oszczędność wody po renowacji: 66%
procent elewacji pokrytej systemem”podwójnej skóry”: 88%
powierzchnia paneli fotowoltaicznych: 25 000 m²

O inwestycji

Challenger – siedziba spółki Bouygues Construction w podparyskim Saint-Quentin-en-Yvelines została w 2014 pierwszym na świecie budynkiem z potrójną certyfikacją: LEED, BREEAM oraz HQE. Wszystkie certyfikaty zostały uzyskane na najwyższym możliwym poziomie:

Nadrzędnym celem było stworzenie przyjemniejszego środowiska pracy dla ponad 3 200 pracowników. Doprowadziło do remontu przestrzeni biurowych, parkingów oraz izolacji termicznej i akustycznej budynku.

W trosce o środowisko większość oszklonych fasad została zastąpiona wentylowaną fasadą w systemie podwójnej skóry. Dodatkowo zdecydowano się na relokację produkcji energii elektrycznej – Challenger wykorzystuje obecnie energię słoneczną i geotermalną. Został za to nagrodzony znakiem BBC (budynki o niskim zużyciu energii), co jest bardzo rzadkie w przypadku renowacji (Challenger został oryginalnie wybudowane w 1988 roku). Obiekt wykorzystuje stałą temperaturę ziemi wykorzystując 75 czujników geotermalnych umieszczonych na głębokości 100 metrów. Dodatkowo samowystarczalność i wydajność energetyczna Challengera zwiększają innowacje techniki fotowoltaicznej. Na terenie wokół budynku zostało rozmieszczonych 21 500 m² hybrydowych paneli fotowoltaicznych. Zużycie wody natomiast zostało zmniejszone dzięki utworzeniu 2800 m² ogrodów filtracyjnych.

Instalacje wewnętrzne zostały zaprojektowane z myślą o naszych pracownikach i w porozumieniu z nimi. Stworzono indywidualne oświetlenie, przeszklone ścianki działowe, zautomatyzowane rolety z powłoką antyrefleksyjną, bardziej ergonomiczne strefy relaksu oraz 400 dodatkowych miejsc parkingowych.