13 maja na budowach firm tworzących Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie rozpoczęła się kolejna, szósta już, edycja Tygodnia Bezpieczeństwa. Inicjatywa wyjątkowa, ogólnopolska, która na stałe wpisała się w pejzaż rynku budowlanego, gromadząc tysiące uczestników i jednocząc coraz więcej środowisk. Honorowy patronat nad Tygodniem Bezpieczeństwa objął Główny Inspektor Pracy.

Tydzień Bezpieczeństwa to największa inicjatywa Porozumienia.  W ubiegłym roku objęła swoim zasięgiem niemal 40 000 pracowników. W tym roku zaangażowanych w nią jest dwunastu generalnych wykonawców, trzech członków zrzeszonych oraz liczne porozumienia lokalne.

Budownictwo jest jedną z branż, w których najczęściej dochodzi do wypadków w miejscu pracy. I choć od kilku lat liczba wypadków systematycznie spada, to według danych Państwowej Inspekcji Pracy w 2018 roku pół tysiąca osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy, a aż 70 straciło życie.

Celem nadrzędnym i niezmiennym Porozumienia jest osiągnięcie zerowej liczby wypadków śmiertelnych na polskich budowach.

Tydzień Bezpieczeństwa będzie obejmował m.in. szkolenia z pierwszej pomocy, warsztaty i prezentacje praktyk BHP na budowach, pokazy zabezpieczeń oraz prelekcje inspektorów PIP.  Tegoroczne hasło „Nigdy nie idź na skróty” nie jest przypadkowe. Pomimo wypadków na placach budów cały czas możemy się spotkać ze skrajnie nieodpowiedzialnymi zachowaniami oraz łamaniem lub omijaniem procedur. W efekcie, pracownicy na projektach tracą zdrowie, a nawet życie.

 

Instagram

@foto_karmar