Oddanie do użytku: 2014
Architekci: Arup Sport (obiekty sportowe), DP Architects (obiekty niesportowe), AECOM (krajobraz)
Generalny Wykonawca: Bouygues Bâtiment International (Dragages Singapore)
pojemność National Stadium: 55 000
pojemność Singapore Indoor Stadium: 12 ooo
pojemność OCBC Aquatic Centre: 6 000
powierzchnia handlowa (Kallang Wave Mall): 41 000 m²
Bouygues Bâtiment International wybudował w Singapurze największą kopułę na świecie.
“Sports Hub to holistyczna wizja, której wdrożenie pozwoliło na promowanie sportu, zdrowia, rozrywki i aktywnego wypoczynku na najwyższym, światowym poziomie. Należąca do BYBI spółka Dragages Singapore była nieocenionym partnerem na każdym etapie realizację tej hali sportowej. Zwłaszcza jeśli chodzi o doświadczenie w zakresie najbardziej rygorystycznych standardów bezpieczeństwa i profesjonalizmu.” – mówił o projekcie Lim Teck Yin – CEO Sport Singapore.
Oddany do użytku w 2014 roku Sports Hub jest obiektem bez swojego odpowiednika w całej Azji. Ten zbudowany zaledwie o 15 minut drogi od międzynarodowego lotniska kompleks sportowo-rekreacyjny na powierzchni 46 hektarów mieści m.in.:
Na szczególną uwagę zasługuje dach rozpościerający się nad stadionem – pomimo 320 metrów długości i wadze 10 000 ton jest składany. Jeśli dodać do tego ruchome trybuny, to Sports Hub może gościć dowolne imprezy. Klimatyzacja tak dużej przestrzeni jest niemożliwa, ale zastosowano innowacyjny system chłodzenia – tzw. bowl cooling system cyrkuluje chłodne powietrze pod siedzeniami, co pozwala każemu usiąść w „bańce” o temperaturze 23 °C.
Sports Hub pozostaje największym na świecie obiektem rekreacyjno-sportowym realizowanym w formule PPP. Jest to również pierwszy projekt o takiej skali, który korzystał z modelowania 3D. Zastosowanie technologii BIM umożliwiło przewidywanie zmieniających się wymagań klienta i architekta w miarę postępu projektu. Korzyścią z zastosowania tej technologii była oszczędność czasu oraz płynniejsza koordynacja prac pomiędzy stronami. Ponadto cyfrowe modelowanie umożliwiło stworzenie sprawnego i skutecznego montażu ogromnych bloków żelbetowych o wadze 750 ton każdy, niezbędnych do podparcia łuków dachu stadionu.