Monopolis 2.0, biurowiec ze szkła i cortenu na ostatniej prostej. Do ceglanego kompleksu dołącza nowoczesna architektura drugiego etapu inwestycji, realizowanego przez KARMAR S.A. na zlecenie VIRAKO Sp. z o.o.
Dwanaście kondygnacji, 50 metrów wysokości, prawie dziesięć tysięcy mkw. powierzchni biurowych oraz usługowych wkrótce wzbogaci ofertę Monopolis, a sam wieżowiec stanie się istotnym punktem na biznesowej mapie Łodzi. Wkrótce kompleks powiększy się o 8 800 mkw. biur, 930 mkw. lokali usługowych i ponad 100 miejsc parkingowych w garażu podziemnym.
Pięć górnych kondygnacji, wycofanych względem niższych pięter, to nowoczesna, aluminiowo-szklana fasada z oświetleniem LED, ale także z zestawem powłok ochronnych dostosowanych do stron świata, natomiast dolna elewacja została wykonana z cortenu, czyli specjalnie patynowanej rdzą blachy. Wygląd fasady, przy której tworzeniu użyto najnowocześniejszych materiałów wykończeniowych, wciąż nawiązuje do zabytkowych budynków z czerwonej cegły, które charakteryzują historyczny kompleks i podkreślają tradycję miejsca.
Z parkingu podziemnego mieszczącego się nie tylko pod nowowybudowaną wieżą ale i pod istniejącymi, stuletnimi budynkami wyjść będzie można zarówno bezpośrednio do biur, jak i na pasaż z restauracjami.
Zewnętrzny wygląd budynku łączy więc historię z przyszłością, jednak wnętrze i konstrukcja bazują już wyłącznie na samych innowacyjnych technologiach. Superszybkie i ciche windy, zintegrowane w system optymalizujący zużycie energii elektrycznej oraz umożliwiające bezdotykową komunikację w obrębie biurowca, dwa niezależne źródła zasilania energii elektrycznej, podłogi techniczne, system klimatyzacji z nawilżaniem powietrza, a także BMS, czyli zarządzanie mechanizmami automatycznego sterowania w inteligentnym budynku, to tylko niektóre z zastosowań. Oddawany niebawem do użytku budynek otrzyma także certyfikację BREEAM dla obiektów przyjaznych środowisku na poziomie Excellent, czyli najwyższą z możliwych not w tym międzynarodowym systemie.
Kluczowe dane:
Ciekawostki: