Karmar wybuduje nowy zakład produkcyjny dla Biomed Lublin SA. Dzięki inwestycji powstanie komercyjna linia do produkcji leku onkologicznego ONKO BCG.

21 lipca 2022 r. Karmar S.A. i Biomed Lublin SA podpisały umowę na generalne wykonawstwo budynku ONKO BCG – nowego zakładu produkcji leków onkologicznych w Lublinie, który powstanie w ciągu 16 miesięcy. Inwestycja o wartości 69 mln zł będzie drugą, po „Centrum innowacji biotechnologicznych BCG” (CBR), realizowaną dla Biomed.

 Z racji bardzo złożonych wymagań funkcjonalnych, instalacyjnych i technologicznych oraz zastosowania szczególnych rozwiązań inżynierskich, inwestycję zaklasyfikowano do najwyższej, VI kategorii złożoności obiektów kubaturowych.

W nowopowstałym budynku znajdą się pomieszczenia najwyższych klas czystości, które wymagają zastosowania specjalistycznych urządzeń, zachowania reżimu wykonawczego zarówno na etapie projektu, jak i wykonawstwa, co zostanie potwierdzone pozytywnymi raportami walidacji i kwalifikacji DQ, IQ oraz OQ. Na potrzeby laboratorium będą pracowały generatory wody do iniekcji, pary czystej oraz wody oczyszczonej. Zastosowanie znajdą tu m.in. systemy BMS, EMS, CMAS, które będą nadzorowały utrzymywanie warunków pracy w pomieszczeniach przeznaczonych do badań i w części produkcyjnej.

Cieszymy się, że naszym partnerem przy budowie nowego zakładu produkcyjnego jest Karmar S.A., należący Grupy Bouygues Construction. Dotychczasowa współpraca układa się bardzo dobrze, a wspólne doświadczenie przy budowie CBR tylko potwierdza, że jest to solidny partner. Oferta firmy Karmar, wyłoniona w ramach przetargu, w pełni spełnia nasze oczekiwania i daje gwarancje, że nasza strategiczna inwestycja będzie realizowana zgodnie z planem. Budowa obiektu, w którym będzie odbywała się produkcja to jeden z etapów realizacji całej inwestycji. Kolejną będzie zakup linii produkcyjnej.komentuje Maksymilian ŚWINIARSKI, prezes zarządu Biomed Lublin SA.

Podpisanie umowy na budowę ONKO BCG to ważny krok w kierunku realizacji strategii Biomed, związanej z rozwojem produktów BCG. To większa część projektu pt.: „Wdrożenie wyników prac B+R w zakresie innowacyjnej technologii wytwarzania produktu do immunoterapii raka pęcherza moczowego w oparciu o podszczep Moreau atenuowanych prątków gruźlicy BCG”.

Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani, że generalne wykonawstwo  tak istotnej inwestycji, BIOMED oddaje w nasze ręce. To kolejna wspólna realizacja. Dzięki partnerskiej współpracy możemy brać udział w realizacji planu rozwoju spółki wykonując innowacyjne technicznie przedsięwzięcia.  Przeznaczenie tego projektu, w którym produkowane będą leki stosowane w leczeniu chorób nowotworowych sprawia tym większa satysfakcję z jego realizacji.

Tak jak w przypadku budowy pierwszego Centrum Badań Rozwojowych, który realizujemy dla spółki Biomed, dołożymy wszelkich starań, by ta inwestycja zakończyła się sukcesem. Chcę też podkreślić, że bardzo cenimy profesjonalizm i partnerstwo we współpracy naszych firm, a to zobowiązuje. – Joanna MAKOWIECKA-GATZA, Prezes Zarządu KARMAR S.A.

Realizacja obiektów dla branży farmaceutycznej i medycznej wymaga wiedzy i kompetencji inżynierskich. Są to bowiem obiekty kubaturowe o najwyższym stopniu złożoności.

Karmar realizuje obiekty i projekty laboratoryjne dla farmacji od 2009 roku. Do dziś możemy pochwalić się 10 już zrealizowanymi inwestycjami m.in. w Krakowie, Warszawie i Gdańsku. Wśród nich warto wymienić Centrum Radioterapii czy laboratoria farmaceutyczne dla Polpharma Biologics.

Inwestycja w liczbach:

 

Biomed Lublin jest polską firmą farmaceutyczną, o długoletniej historii – na polskim rynku działa już od 1944 roku. Spółka jest producentem wielu poszukiwanych produktów leczniczych, które od lat cieszą się zaufaniem i uznaniem lekarzy i pacjentów. Produkowane przez Biomed preparaty lecznicze są unikatowe, innowacyjne, spełniające wszelkie niezbędne wymagania jakościowe, a szczepionki zapobiegają chorobom ludzi od 70 lat.

 

Instagram

@foto_karmar